Zabudol si heslo? Registrácia
Obrázok autora
Žáner: Punk
Rok vzniku: 8
Albumov: 4
Piesní: 5
Popis autora:
Počas komunistického režimu nemohla verejne (až na pár výnimiek) koncertovať, ŠtB jej rušila koncerty, kapelníci boli častými návštevníkmi na Verejnej bezpečnosti. V tomto období skupina nesmela oficiálne vydať žiaden album, piesne sa preto po Slovensku šírili na neoficiálnych nosičoch bez účasti oficiálneho vydavateľstva Opus. Piesne Janko žil na malej dedine, Prečo je život taký?, Pivo a Cigánsky problém sa stali istým druhom protestu. Objavovali sa v nich dobové politické témy, ako špehovanie (napr. v songu Muž s kožušinovým límcom) či narážky na socialistický internacionalizmus (Nech žijeme!).

Prvý album Potopa vyšiel v roku 1990. So zmenou režimu záujem o Zónu A na chvíľu opadol. V roku 1993 skupina vydala nový album Nie je to také zlé. Svojou kvalitou však za Potopou mierne zaostal. O rok neskôr vydala kapela ďalší album Útok na špicu hitparády podľa rovnomennej skladby. Obsahoval najmä skladby nahraté pre dva televízne filmy: „Zóna A“ 1985 a „Nezmením sa“ 1989. Obidva filmy boli socialistickou cenzúrou zakázané a odvysielané až po revolúcii.


Zóna A na Antifeste 2007
Po dvojročnej odmlke vyšiel v roku 1996 radový album V životnej forme. Texty sú úsmevné a milovníci poga ocenia rytmiku. Odborníci považujú za najlepší song tejto kompilácie Ypsilon s odkazom na Jána Ľuptáka. V tomto období sa Zóna A pridala k aktivitám divadla Stoka proti Vladimírovi Mečiarovi.

V roku 1999 Zóna A vydala výberový album starých nahrávok s názvom Nech žijeme! ktorý obsahuje demonahrávky z rokov 1988 – 89.

V roku 2000 vyšiel album Nikto nevie jak to dopadne, ktorý obsahoval 16 nových skladieb. Kritika ocenila skladby Možno a Nádherná zákerná, kde na klavíri hosťuje Jaroslav Filip. Po vydarenom albume prichádza v tvorbe prestávka. Je však vyplnená viacerými vydarenými koncertmi v Stoke, na punkových festivaloch a predovšetkým každoročne na festivale Pohoda, kde skupina roky patrila k najväčším lákadlám s výbornou odozvou. Pamätný je koncert na festivale Rámus vo Svätom Jure (tzv. „Peklo vo Svätom Jure“ v roku 2003, ktorý bol prerušený zásahom policajných kukláčov).

V roku 2004 vyšiel zatiaľ posledný radový album Na predaj. Zo štrnástich nových skladieb zaujme predovšetkým song Ideálny svet. Typická poetika Zóny A ostala zachovaná, nie je zaťažená pretvárkou a pózami, ktoré sú komerčným kapelám často vlastné. Videoklip k piesni Bratislavské dievčatá sa v roku 2006 umiestnil na popredných miestach v televíznych hitparádach v TV Markíza či TV Musicbox.

V roku 2005 sa členovia kapely objavili v 34-dielnom televíznom seriáli STV Rodinné tajomstvá. V ňom prvýkrát oficiálne odzneli pieseň Chlieb (pieseň Chleba v cenzurovanej podobe) a tiež tanečná verzia legendárnej skladby Nezmením sa, ktorú naspievala mladá speváčka Luloo s Koňýkom.

Na jar 2007 skupina vydala nový výberový album Klenoty a odpadky s raritnými skladbami z obdobia rokov 1991 – 2000, ktorý je určený hlavne pre zberateľov a verných fanúšikov. Veľmi pekný booklet majú na svedomí Revo & Koňýk a obsahuje texty a komentáre ku všetkým skladbám. K piesni Prečo to tak vždycky skončí? z tohto albumu bol nakrútený prvý animovaný videoklip v histórii skupiny, ktorý mal premiéru po koncertoch Zóny A v bratislavskom klube Randal 25. a 26. 9. 2009 a následne na českej hudobnej stanici Óčko TV.

V roku 2010 vydáva Zóna A výberový ( Všetko najlepšie - EMI Music ) album, ktorý obsahuje 3 nove skladby. Nasleduje množstvo koncertov na domácej ako aj zahraničnej scéne. Aktuálne sa pripravuje novy radový album, ktorý by mal vyjsť v roku 2014, kedy Zóna A oslávi 30 rokov svojej kariéry a pri tejto príležitosti pripravuje atraktívne turne
Všetky piesne (5)

Stránka vygenerovaná za 0.03394 sekundy.